Jaki rower na Camino?

AttributionNoncommercialNo Derivative Works Some rights reserved by Javier García


Ten post może pomóc osobom, które nie orientują się jaki rower powinni kupić na Camino.

Zarówno trekingowy jak i górski rower dadzą radę. Na rower trekingowy powinny zdecydować się osoby, które wolą bardziej wyprostowaną pozycję na rowerze, oraz większość stromych zjazdów i podjazdów i tak planują pokonać pchając lub sprowadzając swojego dwukołowca.
Poza wygodniejszą pozycją rower trekingowy ma jeszcze kilka istotnych cech. Ma większe koła niż rower górski, dzięki czemu przyjemniej będzie się pokonywać płaskie odcinki, których jest sporo. Jego opony są cieńsze, co sprawia, że rower będzie się miło toczył po szutrowej czy asfaltowej trasie.
Minusem roweru trekingowego jest moim zdaniej jego waga, która za zwyczaj jest ok 2, a nawet i więcej kilo większa niż w roweru MTB.

Ja jadę na moim hardtail`u (tylko przednie zawieszenie) rowerze górskim. Moja kondycja pozwola na pokonywanie podjazdów, na których góral radzi sobie o wiele lepiej (inna geometria i środek ciężkości). Będę też czuł się pewnie na technicznych zjazdach.

Opony
To bardzo ważny element. W przypadku trekingowca to 1.75-2.00, dla górala proponuję 2.00-2.30. Najlepiej o bierzniku najbardziej uniwersalnym. Ja wybiorę się na sprawdzonych na niejednym maratonie opoanch firmy Geax Saguaro 2.0 w wersji zwijanej (Fold). Jest szybka zarówno w terenie i na twardych odcinkach, daje dobrą trakcje, mieszanka jest bardzo wytrzymała. Polecam.
Można też zastosować mieszany zestawm i na przód dać oponę o większym bierzniku - np. Geax Baro Mountain 2.1 również w wersji zwijanej (Fold).

Tuning roweru
W pierwszej kolejności odkręcamy wszystko co nie jest niezbędne do jazdy. Stopka, osłona łańcucha, błotniki, bagażnik (jeśli jedziemy z plecakiem). Jeśli mamy system oświetlenia oparty zasilanie z dynama, również go zdemontujmy i zastąpmy go oświetleniem na baterie.
Długie rogi na kierownicy również zalecam odkręcić. Jeśli ktoś potrzebuje tego dodatku to polecam krótkie. Jeśli założymy opony typu zwijane, to dodatkowo zyskujemy ponad 0,5kg. Taki cały zabieg wykręcania pozwoli nam odchudzić rower nawet o 3,4 kg, a to bardzo dużo.

Siodełko
Polecam bez amortyzowanych sztyc, które zabierają nam energię, którą wkładamy w pedałowanie. Idealne są siodełka z żelową wkładką. W przypadku panów z otworem zmniejszającym ucisk na żyły w kroczu. Po pierwszej jeździe możecie być zniechęceni i obolali, ciało szybko się przyzwyczai i będzie wam bardzo wygodnie.

Pedały platformowe czy zatrzaskowe (SPD)?
Jeśli ktoś jeszcze nie próbował jazdy z systemem SPD szczerze namawiam. Użycie takiego systemu daje w moim odczucie 15-20% więcej mocy przy pedałowaniu, ponieważ nie tylko naciskamy na pedały, ale również ciągniemy. Przez prawie cały obrót ramienia korby możemy napędzać rower naszymi mięśniami.
Na początku możecie mieć obawy, przed upadkiem, ale szybko miną, a wypinanie się z zatrzasków jest intuicyjne.
Polecam pedały Shimano-PD M520. Obuwie proponuję wybrac typu turystycznego z tym systemem, co pozwoli nam po zejściu z roweru na swobodne chodzenie.

Na deser filmik z jednego etapu kultowego wyścigu w RPA - Cape Epic. Wielu zawodników jedzie w takim terenie na oponach typu GEAX Saguaro opisanych wyżej.

Popularne posty z tego bloga

Regeneracja

Przewodnik

Pragnienie czy zachcianka?